Práca v Spojených štátoch: Ako získať pracovné povolenie v USA

20 sep 18:15

Mnoho ľudí na celom svete túži žiť a pracovať v Spojených štátoch, ale tento postup môže byť náročný a nie každý bude úspešný.

Zdroje môžu byť zavádzajúce, nepresné alebo jednoducho nesprávne a niekedy sa vám môže zdať, že narážate hlavou do múru.

Získanie pracovného víza v Spojených štátoch však nemusí byť takým mínovým poľom. S primeraným vedením, usilovnosťou a trochou trpezlivosti môže väčšina kvalifikovaných osôb získať požadované dokumenty bez väčších ťažkostí.

Tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie a prevedie vás celým postupom pomocou jednoduchých a jasných pokynov bez žargónu. Vďaka tomuto programu, ktorý je určený špeciálne pre občanov Spojeného kráľovstva a EÚ, budete na dobrej ceste k naplneniu svojich ambícií spolu s tisíckami ďalších žiadateľov ročne.

Čo budete potrebovať na prácu v Spojených štátoch

Na prácu v Spojených štátoch musí mať každý cudzinec jeden z týchto dokladov:

Zelená karta, požadovaný dokument, ktorý potvrdzuje váš štatút osoby s trvalým pobytom.

„Pracovné povolenie“, známe aj ako dokument EAD (Employment Authorization Document), ktorému sa podrobne venujeme v tomto článku.

Špeciálne pracovné vízum, o ktoré požiadal váš americký zamestnávateľ a ktoré schválil USCIS.

Ak nedostanete aspoň jeden z týchto dokumentov, vaša žiadosť o prácu v Spojených štátoch bude zamietnutá.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Čo presne je pracovné povolenie v USA?

Pracovné povolenie v Spojených štátoch je známe aj ako dokument o povolení na zamestnanie (EAD). Je to identifikačný preukaz s fotografiou, ktorý vydáva Úrad pre občianstvo a prisťahovalectvo Spojených štátov (USCIS).

Občania iných krajín nesmú pracovať v Spojených štátoch, pokiaľ nezískajú tento doklad a/alebo nesplnia kritériá svojho víza.

Alebo sa stali stálymi rezidentmi po získaní zelenej karty.

Ak máte napríklad v úmysle pracovať v Spojených štátoch ako britský občan, musíte si vybaviť pracovné vízum, aby ste potenciálnym zamestnávateľom preukázali, že máte na túto činnosť legálne povolenie.

Tento preukaz s fotografiou, ktorý sa podobá vodičskému preukazu, sa jednoducho nazýva „pracovné povolenie“. Nemalo by sa však zamieňať s pracovným vízom, pretože tieto dva druhy víz sú veľmi odlišné.

Rozdiel medzi pracovným povolením a pracovným vízom

Pracovné povolenie v Spojených štátoch a pracovné vízum v Spojených štátoch sú dva odlišné dokumenty, ktoré sa však často nesprávne chápu, preto sa pokúsime veci objasniť.

Pracovné vízum je dočasný doklad, ktorý držiteľovi umožňuje vstup do Spojených štátov s cieľom hľadať si prácu alebo pracovať na obmedzený čas, napríklad pri sezónnych prácach.

Existuje niekoľko druhov týchto víz a musíte požiadať o príslušné vízum podľa toho, odkiaľ pochádzate a čo chcete v Spojených štátoch dosiahnuť. Príklady: obchod, vzdelávanie, poľnohospodárstvo, náboženské ciele a umenie.

Pracovné víza sa zvyčajne udeľujú len vtedy, ak zamestnávateľ so sídlom v USA podá vo vašom mene žiadosť na USCIS. Po prijatí môžete požiadať o pracovné víza, ak chcete žiť a pracovať v Spojených štátoch dlhší čas.

To si nemýlite pracovné vízum do USA s ESTA, ktorá je súčasťou bezvízového programu dostupného pre občanov oprávnených krajín a umožňuje im dočasne vstúpiť do USA bez potreby úplného víza.

Na druhej strane, pracovné povolenie je dokumentácia, ktorú budete potrebovať po príchode do Spojených štátov, aby ste mohli legálne pracovať pre akéhokoľvek zamestnávateľa.

Zvyčajne sú platné jeden rok, po ktorom musíte požiadať o ich obnovenie, ak chcete naďalej pracovať v Amerike. Z tohto nariadenia však existuje niekoľko výnimiek, ktoré závisia od vašej práce alebo pozície.

Kto môže požiadať o pracovné vízum?

Ak chcete úspešne požiadať o pracovné vízum, musíte splniť požiadavky USCIS a patriť do určenej skupiny osôb, ktoré majú povolenie pracovať v Spojených štátoch.

Dočasní (neprisťahovaleckí) zamestnanci sú tí, ktorí sa snažia prísť a pracovať v Spojených štátoch na obmedzený čas. V závislosti od druhu víza, ktoré majú, budú existovať obmedzenia týkajúce sa dĺžky ich pobytu v krajine a/alebo toho, čo môžu robiť.

Stáli (prisťahovaleckí) pracovníci – Stály prisťahovalecký pracovník je niekto, komu bolo povolené pracovať v Spojených štátoch ako cudzinec na trvalom základe. Do tejto kategórie budú zaradení držitelia zelených kariet.

Študentom a výmenným turistom môže byť povolené pracovať v Spojených štátoch v závislosti od ich individuálnych okolností. Je potrebné povolenie ich školy, vysokej školy alebo univerzity.

Dočasní obchodní návštevníci – Ak máte v úmysle vstúpiť do Spojených štátov ako dočasný obchodný návštevník, vyžaduje sa vízum B-1. Pre niektorých ľudí však na kvalifikáciu stačí jednoduché použitie bezvízového programu .

Celý zoznam týchto kategórií je príliš dlhý na to, aby sme ho tu uviedli, ale pred podaním žiadosti o pracovné víza do USA by ste si mali pozrieť tento praktický vízový adresár, aby ste sa uistili, že spadáte aspoň do jednej z nich.

Získanie pracovného víza v Spojených štátoch

Ak chcete získať pracovné vízum do USA, musíte splniť tri kritériá, aby USCIS/veľvyslanectvo vašu žiadosť schválilo.

  • Máte pracovnú ponuku od americkej firmy. Aby ste vôbec mohli začať proces žiadosti o pracovné víza, musíte mať solídnu ponuku od podniku so sídlom v USA, aby ste mohli získať prístup do krajiny a pracovať.
  • USCIS schválil vašu petíciu. Váš zamestnávateľ by mal podať formulár I-129, ktorý je žiadosťou o neimigračného pracovníka. Po jeho schválení môžete začať žiadať o pracovné víza v Spojených štátoch.
  • Niektoré typy víz potrebujú ďalšie povolenie ministerstva práce (DoL). Vaša spoločnosť podá túto žiadosť opäť vo vašom mene. Jednoducho povedané, ide o to, aby ste preukázali, že pozícia, ktorú hľadáte, si vyžaduje zahraničných zamestnancov a že šance občanov by v dôsledku toho neutrpeli.

Po splnení týchto požiadaviek môžete požiadať o pracovné vízum v Spojených štátoch.

Ak vás prijmú, budete musieť absolvovať vízový pohovor na najbližšom veľvyslanectve alebo konzuláte USA. Po tomto pohovore by ste mali byť informovaní o tom, či vám bola žiadosť schválená.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Žiadosť o pracovné povolenie v Spojených štátoch

Po príchode do Spojených štátov môžete začať proces žiadosti o pracovné povolenie (EAD).

Na tento účel musíte vyplniť formulár I-765, ktorý si môžete stiahnuť priamo z webovej stránky USCIS spolu s PDF dokumentom s úplnými pokynmi na vyplnenie formulára.

Budete musieť vyplniť sedem strán so všetkými potrebnými informáciami a spolu s podpornými dokumentmi budete musieť predložiť aj doklad o oprávnenosti. Môžete si prezrieť kontrolný zoznam potrebných dôkazov, aby ste sa uistili, že ste nič neprehliadli.

Hoci väčšina formulára je zrozumiteľná, možno budete chcieť pomôcť s jednou alebo dvoma otázkami. Dbajte na dodržiavanie pokynov, aby ste sa dostali cez všetky ťažké časti.

Zvyčajne sa vyžadujú dve fotografie pasového typu, ktoré musia byť zhotovené nedávno a v súlade s fotografickými kritériami stanovenými veľvyslanectvom USA.

Môže tu dôjsť k mnohým chybám a mnohé žiadosti sú zamietnuté alebo odložené v dôsledku nízkej kvality pasových snímok, ktoré nespĺňajú požadované kritériá. Ak chcete začať pracovať v Spojených štátoch čo najskôr, nenechajte sa zaskočiť.

Môžete tiež požiadať o upozornenie prostredníctvom textovej správy alebo e-mailu, keď USCIS schváli vašu žiadosť, čo je užitočné, ak chcete mať aktuálne informácie. Musíte vyplniť formulár G-1145 a pripojiť ho k primárnej žiadosti.

Nezabudnite podpísať všetky dokumenty! Mnohé žiadosti sú zamietnuté v dôsledku tejto základnej chyby, ktorej sa dá predísť.

Kde podať žiadosť
V závislosti od vášho neprispôsobivého štatútu a opatrenia, o ktoré žiadate, predložíte (pošlete) vyplnený formulár na jedno z mnohých dostupných servisných miest USCIS.

Pozrite si tieto miesta podania, aby ste sa uistili, že váš formulár je odoslaný na správnu adresu. Ak tak neurobíte, bude to mať za následok vážne oneskorenie, preto si pozorne prečítajte požiadavky.

Poplatky
Poplatok za pracovné povolenie (EAD) je v čase písania tohto článku 410 USD. Vždy je však dobré overiť si to na USCIS, pretože sa to často mení.

Okrem toho niektoré oprávnené skupiny budú musieť zaplatiť poplatok 85 USD za biometrické údaje, takže si overte, či medzi ne patríte.

Poplatok nie je potrebný pre každého, kto chce zmeniť svoj status a získať zelenú kartu, pretože to pokryje cena za žiadosť I-485.

Ak chcete zaplatiť kreditnou kartou na mieste USCIS Lockbox, musíte vyplniť ďalší formulár. Pridajte ho do balíka, keď ho posielate poštou.

Ak chcete, môžete zaplatiť peňažnou poukážkou, osobným šekom alebo pokladničným šekom.

Čo sa stane ďalej?
Zapojíte sa do hry čakania.

Vybavenie víz a pracovných povolení môže trvať dlho, preto si to naplánujte.

Vždy podávajte žiadosť v dostatočnom predstihu pred plánovaným termínom nástupu a najmä v dostatočnom predstihu pred termínom cesty.

Po vyplnení a prijatí vašej žiadosti vám USCIS, veľvyslanectvo alebo konzulát zašle oznámenie a v závislosti od dokladu, o ktorý ste požiadali, vám bude legálne povolené cestovať do USA/pracovať v USA.

Pamätajte si, že nikdy nezačnite pracovať alebo neprijmite žiadnu prácu, ak vám to nebolo povolené.

Často kladené otázky

Nižšie uvádzame niekoľko ďalších často kladených otázok, ktoré vám pomôžu pri vybavovaní žiadosti o víza/pracovné povolenie.

1. Ako dlho trvá získanie pracovných víz v Spojených štátoch?

Čas, ktorý vám bude potrebný na získanie pracovného víza v Spojených štátoch, závisí od viacerých premenných.

Druh víza, o ktoré ste požiadali, vaša súčasná situácia a dokonca aj to, ako správne ste vyplnili dokumenty, prispejú k jednoduchému alebo zložitému postupu.

Vo väčšine prípadov trvá spracovanie samotnej žiadosti tri až päť týždňov a v prípade úspechu dostane žiadateľ cestovné doklady v priebehu nasledujúcich dvoch pracovných dní.

2. Ako dlho trvá získanie pracovného víza v Spojených štátoch (EAD)?

Čakacie lehoty na vydanie EAD sú, žiaľ, oveľa dlhšie ako čakacie lehoty na víza a pohybujú sa od dvoch týždňov do piatich až siedmich mesiacov – a niekedy aj dlhšie v závislosti od vašej žiadosti a oprávnenosti.

Sťažnosť môžete podať až po uplynutí najmenej 75 dní čakania na EAD.

3. Ako dlho bude moje pracovné povolenie platné?

Opäť to bude závisieť od okolností, žiadosti a/alebo zamestnávateľa. Štandardné pracovné povolenie platí jeden rok.

Niektoré z nich sú určené na obdobie do troch rokov.

Pracovné povolenie je možné predĺžiť, ale len na celkovo šesť rokov. Ak chcete v USA pracovať aj naďalej, musíte požiadať o zelenú kartu, ak na ňu máte nárok.

4. Ktoré vízum vám umožňuje pracovať v Spojených štátoch?

Existuje niekoľko rôznych víz, ktoré vám umožňujú pracovať v Spojených štátoch.

Víza H-1B sú najčastejšie udeľované dočasným zahraničným zamestnancom.

Ak si nie ste istí, aký druh víza potrebujete, môžete využiť nášho oficiálneho sprievodcu vízami, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa.

5. Je možné zmeniť turistické vízum na pracovné vízum v Spojených štátoch?

Ak ste dostali pracovnú ponuku od americkej firmy, je možné zmeniť cieľ vašej cesty do Spojených štátov. Tento postup sa nazýva „zmena stavu“.

Vízum však nemôžete „konvertovať“; musíte požiadať o nové vízum od začiatku a overiť si, či spĺňate všetky podmienky pre toto nové vízum.

Pravdepodobne budete žiadať o víza H1-B, ktoré sú najrozšírenejším pracovným vízom v USA, ale ak už bola kvóta na daný rok naplnená, žiadosť vám bude zamietnutá.

Kvóta sa otvára každý rok 1. apríla a spravidla sa naplní v priebehu niekoľkých dní.

Ak podáte žiadosť včas, váš potenciálny zamestnávateľ požiada USCIS vo vašom mene o zmenu štatútu.

Ak sa vám to podarí, budete musieť opustiť krajinu a znovu do nej vstúpiť, pretože v súčasnosti máte turistické víza.

Treba tiež spomenúť, že ak ste vstúpili do krajiny prostredníctvom bezvízového programu ESTA, tento proces nebudete môcť dokončiť.

Kvóta sa každoročne otvára 1. apríla a zvyčajne sa naplní v priebehu niekoľkých dní.

Ak podáte žiadosť včas, váš budúci zamestnávateľ požiada USCIS o zmenu statusu vo vašom mene.

Keďže v súčasnosti máte turistické víza, v prípade úspechu budete musieť krajinu opustiť a opätovne do nej vstúpiť.

Treba tiež poznamenať, že tento proces nebudete môcť dokončiť, ak ste vstúpili do krajiny v rámci bezvízového programu ESTA.

6. Môžete pracovať v Spojených štátoch s turistickými vízami?

Ak ste držiteľom víza B-1 alebo B-2 (obchodného alebo turistického), nemôžete počas platnosti tohto víza nastúpiť do zamestnania alebo začať akékoľvek vzdelávanie.

Týka sa to platených vystúpení, ako aj všetkých ostatných vystúpení pred platiacim publikom.

práca ako člen posádky lode alebo lietadla.

Práca v akomkoľvek type médií.

alebo chcete získať trvalý pobyt v Spojených štátoch.

Ak chcete v USA študovať alebo pracovať na živobytie, musíte opätovne požiadať o príslušné vízum, musí vám byť udelené, potom opustiť krajinu a vrátiť sa do nej skôr, ako to bude v súlade so zákonom.

7. Ako zistíte, či bola vaša žiadosť o vízum do USA schválená?

Po pohovore na veľvyslanectve alebo konzuláte USA vám zvyčajne okamžite oznámia, či vaša žiadosť bola alebo nebola úspešná. Úradníci na veľvyslanectve môžu vašu žiadosť o vízum schváliť alebo zamietnuť.

Ak bude vaša žiadosť prijatá, budete informovaní o nasledujúcich etapách a o tom, kedy vám budú cestovné doklady vrátené. Môže to trvať niekoľko dní a váš cestovný pas bude počas procedúry pravdepodobne zadržaný, aby ste si ho mohli neskôr vyzdvihnúť.

Ak bude vaša žiadosť zamietnutá, budete informovaní o dôvodoch zamietnutia. Nemôžete opätovne požiadať o víza, ale stále môžete mať nárok na program bezvízového styku alebo ESTA, takže sa oplatí využiť túto možnosť.

Niektoré žiadosti o víza môžu trvať podstatne dlhšie ako iné, preto by ste sa mali obrátiť priamo na Národné vízové centrum (NVC), aby vám poskytlo aktuálne informácie o priebehu vášho konkrétneho vízového konania.

8. Ako sa mám pripraviť na vízový pohovor v Spojených štátoch?

Príprava na pohovor na udelenie amerického víza sa môže zdať náročná, ale keď ju rozdelíte krok za krokom, je v skutočnosti pomerne jednoduchá.

Je veľmi dôležité, aby ste mali so sebou všetky príslušné dokumenty a aby ste všetky formuláre alebo žiadosti vyplnili do bodky.

Uistite sa, že v nich nie sú žiadne chyby, pretože aj preklep alebo chybný dátum môže viesť k zamietnutiu vašej žiadosti.

Pohovor zvyčajne pozostáva zo série otázok. Tie sa líšia v závislosti od druhu víz, o ktoré sa uchádzate.

Napríklad pohovor o vízum K-1 pre snúbencov s úmyslom vziať si manžela/manželku z USA sa bude podstatne líšiť od pohovoru o vízum B-1 alebo B-2 pre návštevníkov.

Vopred by ste si mali poriadne naštudovať, aby ste zistili, aké typy otázok vám môžu byť položené. Pri rýchlom vyhľadávaní nájdete množstvo príkladov otázok.

Vedúci pohovoru bude pravdepodobne klásť náhodné otázky a nie na všetko sa bude zameriavať; preto by ste si mali pred pohovorom nacvičiť, aby ste sa uistili, že sú pokryté všetky základy a že ste plne pripravení na všetko, čo vám môžu položiť.

Napríklad, ak sa chcete len dostať do bezvízového programu, môžete sa vopred pozrieť na pravdepodobné otázky ESTA .

Pozrite si tento podrobný príspevok o príprave vízového pohovoru do USA , ak chcete pracovať v Spojených štátoch ako britský občan.

9. Môžem získať ďalšiu pomoc so žiadosťami o víza/pracovné povolenie?

Na internete je k dispozícii niekoľko návodov, ako aj skutočne užitočná webová stránka Citizen Path, ktorá je spoplatnená.

Imigrační právnici sú k dispozícii aj za 10 pencí, hoci za väčšiny okolností môžu byť neúnosne drahí.

Dávajte si pozor na webové stránky, ktoré požadujú peniaze vopred alebo sa zdajú byť príliš úžasné na to, aby boli pravdivé. Podvodov je veľa a vzhľadom na to, že imigrácia je taká dôležitá a náročná, ak nie ste opatrní, môžete byť zneužití.

Ak trochu hľadáte, nie je ťažké získať spoľahlivé poradenstvo v oblasti prisťahovalectva zadarmo.

10. Čo sa stane, ak bude moja žiadosť zamietnutá? Budú mi vrátené peniaze?

Ak vám bola prvá žiadosť o vízum alebo pracovné povolenie zamietnutá, môžete oň neskôr požiadať znova. Budú vám oznámené dôvody, prečo ste neboli prijatí, a dúfajme, že ich budete môcť riešiť nabudúce.

Peniaze však nedostanete späť – ide o manipulačný poplatok, ktorý musí každý zaplatiť za všetky víza a pracovné povolenia do Spojených štátov.

Ak chcete podať novú žiadosť, musíte náklady uhradiť znova spolu s novou žiadosťou.

11. Ovládam na diaľku; potrebujem pracovné vízum v Spojených štátoch?

Nie, ale na vstup do krajiny budete potrebovať víza a môžete zostať len dovtedy, kým sú vaše víza platné.

12. Je legálne pracovať v Spojených štátoch bez pracovného povolenia?

Áno, je to možné a existujú rôzne situácie, v ktorých môžete pracovať v Spojených štátoch bez potreby pracovných víz.

Ako už bolo uvedené, ak pracujete na diaľku, napríklad ako webový dizajnér na voľnej nohe, pracovné víza nepotrebujete.

Môžete vykonávať akúkoľvek prácu, ktorá si nevyžaduje číslo sociálneho poistenia ani bankový účet. Niektoré podniky sú zhovievavejšie, pokiaľ ide o dokumenty, ktoré musíte predložiť na potvrdenie vašej oprávnenosti pracovať v Spojených štátoch.

V tomto prípade by ste však mali postupovať opatrne. Mnohé z týchto pracovných miest budú slabo platené a nemusia byť úplne legálne.

Samozrejme, ak spĺňate všetky požiadavky, môžete vždy požiadať o zelenú kartu.

Dôvodom môže byť rodina alebo manželský partner v Spojených štátoch, trvalá pracovná ponuka alebo zamestnanie, váš štatút utečenca alebo akýkoľvek iný kvalifikujúci faktor.

Keď máte zelenú kartu, môžete ju jednoducho ukázať potenciálnym zamestnávateľom, aby ste si overili, že môžete legálne pracovať v Spojených štátoch.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Záverečné poradenstvo

Najlepšou radou pre každého, kto chce začať pracovať v Spojených štátoch zo Spojeného kráľovstva alebo iného štátu EÚ, je všetko si dvakrát overiť.

USCIS dostáva tisíce žiadostí, ktoré sú jednoducho nesprávne vyplnené, so zjavnými chybami, preklepmi, pravopisnými problémami, zničenými papiermi a mnohými chýbajúcimi podpismi.

Je veľmi dôležité, aby ste si ho dôkladne prešli a uistili sa, že je všetko správne. Chyby treba ľahko uznať a za určitých okolností je lepšie začať odznova.

Je dobré mať niekoho iného, kto sa na všetko pozrie za vás, pretože čerstvý pár očí si často môže všimnúť niečo, čo ste prehliadli.

Zhrnutie

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako náročná úloha, práca v Spojených štátoch je dosiahnuteľným cieľom.

Ak si dáte načas, udržíte si poriadok, správne vyplníte všetky dokumenty a dobre sa pripravíte na všetky pohovory, ktoré vás pravdepodobne čakajú, môžete byť na dobrej ceste k naplneniu svojho cieľa pracovať v Amerike.

Všetko najlepšie!